2009

LEDEN
- tesařem p.Havlem byla provedena oprava poškozeného trámu ve velkém špejcharu a instalace schodiště tamtéž

16. ledna 2009 od 19,30 hod - první akcí roku 2009 byl koncert skupiny The Pissoirs a skupiny Common Health. Kapely studentů sedlčanského gymnázia si připravili večer na téma All Loser´s Night. Byl to rachot a stálo to za to.

22. ledna 2009 - studenti oboru architektury z ČVUT Praha pod vedením Ing.arch. Kateřiny Novákové instalovali interaktivní herní prvek pro děti i dospěláky. Zavěšená síť o rozměrech 6×6 m se nachází v galerii na špejcharu. I vy ji můžete vyzkoušet, stojí to za to.

23. ledna 2009 od 19,00 hod – „Večer pro zahřátí“ - kvasejovický cestovatel Jindřich Částka nás provedl Marokem, zemí kterou navštívil v roce 2005. Putování od písečných pouští, přes historická města až po opravdu vysoké hory bylo doplněno ochutnávkou tradiční místní speciality zvanou „tajine“ a marocké whisky.

ÚNOR
13.2. – Ateliér navštívil statik a konstatoval, že klenby na špejcharem se již nedají zachránit.
20. února od 19,00 hod – „Večer pro zahřátí“ - přední český klarinetista a milovník starých nástrojů Jiří Krejčí nám představil svůj přístup k hudebnímu odkazu našich předků. Tóny jeho klarinetu nalezeného v prčickém kostele sv. Vavřince nebo skladby nahrané v kapli Bolestné Panny Marie v Jetřichovicích rozezněly srdce všech přítomných. Věřte, že to byl doopravdy hluboký zážitek.

Video Václava Peterky si můžete prohlédnout na těchto stránkách http://www.stream.cz/video/3/254538-historicky-klarinet

BŘEZEN

26.3. – podpis rámcové partnerské smlouvy s obecně prospěšnou společností Český Merán
27.3. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán
27.3. od 19 hod – „Večer pro zahřátí“. Mladí autoři z Českého Meránu a okolí nám představili svou současnou tvorbu. Jsou to – Lucie Hášová Truhelková, Olga Černá, Ivan Derer, Mořic Klein a Mnoháček Zgublačenko.

DUBEN
16.4. – proběhl u nás dobrovolnický den firmy ČEZ a.s., 3 účastníci
18.4. – setkání Turistického oddílu mládeže Gaudium Sedlec-Prčice
22.4. – pracovní setkání k letnímu druhému ročníku festivalu Bumtarata na vrata
24.4. – Ateliér Prčice navštívil restaurátor Adam Souček, aby provedl průzkum výmalby ve vstupní chodbě z náměstí.
24.4. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán
24.4. od 19 hod – „Večer pro zahřátí“. Pozvaným hostem byl tentokrát Pavel Křížek z votické Ochrany fauny ČR. Název skvělé přednášky zněl „O přírodě zdravé i nemocné s ornitologem Pavlem Křížkem“.

KVĚTEN
15.5. – setkání Vlastivědného spolku Český Merán u příležitosti vydání nového vlastivědného sborníku
15.5. – přírodní sdružení studničních žen navštívilo Ateliér, neboť zde 21. června na letní Slunovrat proběhne jejich kouzelná výstava
15.5. – svůj videoklip k písni Pochod Praha – Prčice natáčel Mnoháček Zgublačenko. Podívat se na něj můžetezde
16.5. – součástí tradičního Pochodu Praha – Prčice byl první ročník uměleckého sympozia „Pochod Praha-Prčice inspirací pro mladé umělce“.
29.5. – proběhl u nás dobrovolnický den firmy ČS a.s., 5 účastníků
29.5. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán

ČERVEN
21.6. – v Ateliéru Prčice proběhla od 15 hod. vernisáž společné výstavy a oslava slunovratu přírodního sdružení studničních žen (sdružení STUDNA). Na začátku výstavy byl promítán film Josefa Císařovského s názvem „Návraty bohyně“ a poté sdružení STUDNA předvedla návštěvníkům jak probíhá rituál letního slunovratu k oslavě bohyně Země.Vystavující ženy: Monika Sichrovská, Vendula Březinová, Dana Obermajerová, Klára Plieštiková, Iva Vodrážková a Milada Gabrielová.Přírodní sdružení studničních žen je společenství žen, které vzniklo v Praze na jaře roku 1997 pod vedením Američanky Rebecci Floyd. Sdružení praktikuje přírodní indiánské rituály slunečního a měsíčního kalendáře. Mimořádné pořádání výstavy v Ateliéru Prčice je oslavou toho, že se po několika letech nečinnosti ženy opět začaly scházet k oslavám rovnodenností a slunovratů. Výstava potrvá do 19.7. 2009. Na fotky se můžete podívat v sekci Fotogalerie – Akce v roce 2009.

26.6. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán
26.6. od 17 hod – zasedání správní rady Český Merán o.p.s.
27.6. od 17 hod – Derby Sedlec versus Prčice. V Ateliéru Prčice se od 10 hod hrálo sudoku a 12,30 hod Kámen, nůžky, papír. Zároveň proběhla návštěva delegace z anglického města Sutton Bridge.

ČERVENEC
Od 21.6. do 19.7. 2009 probíhala v Ateliéru Prčice společná výstava přírodního sdružení studničních žen (sdružení STUDNA).

26.7. 2009 – 9.8. 2009 – v „Ateliéru Prčice“ se konal již čtvrtý ročník mezinárodního dobrovolnického táboraorganizovaný ve spolupráci s občanským sdružením INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. V historickém objektu Ateliéru Prčice parta mladých lidí z různých koutů světa vypomáhala s pracemi při opravě nádvoří, relaxační zahrady a galerie na špejcharu. V druhém týdnu pracovali mladí dobrovolníci pro Město Sedlec-Prčice. Konkrétně čistili části úvozové cesty vedoucí od Prčice ke sv. Isidorovi, okolí koupaliště a cestu na Kvašťov. Jejich úkolem byla dále instalace tří laviček, výměna historického křížku a rozcestníku na Kvašťově. Uvedené práce byly realizovány v rámci projektu výletních stezek „Za krásami Českého Meránu“. Tyto stezky budou přímo navazovat na vycházkový okruh městskou památkovou zónou a budou propojovat přírodně a kulturně zajímavá místa okolí města. Ve volném čase měli dobrovolníci příležitost k poznávání různých zajímavostí území Českého Meránu. Účastníky workcampu byly dvě české vedoucí – Iva Nádvorníková a Libuše Dvořáková. Dobrovolníky byli – Simon z Kanady, Yong-Sung Lee a Mun Byeong Guk z Jižní Koreji, Bertille z Francie, Zhenya z Ruska, Carmen a Cristina ze Španělska a Tsvetelina z Bulharska.

28.7. (úterý) od 18 hodin – součástí mezinárodního tábora byl seminář o možnostech cestování pro mladé lidi a studenty, o možnostech dobrovolnické práce v různých zemích světa a o aktivitách Místní akční skupiny Krajina srdce. Seminář se konal v úterý 28.7. za účasti Ivy Markové – předsedkyně občanského sdružení Inex-Sdružení dobrovolných aktivit a Moniky Hienlové – předsedkyně MAS Krajina srdce. Místních mladých účastní nebylo mnoho, ale dle jejich reakcí byly pro ně přednášky velkou inspirací a výzvou.

Od 27.7. 2009 probíhá v Ateliéru Prčice realizace projektu „Stavební obnova a vybavení Ateliéru Prčice“. Projekt JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ Z EVROPSKÉHO ZEMĚDĚLSKÉHO FONDU PRO ROZVOJ VENKOVA – v rámci osy IV LEADER Programu rozvoje venkova ČR. Projekt „Stavební obnova a vybavení Ateliéru Prčice“ byl podpořen Místní akční skupinou Krajina srdce z „Fiche č.8 – III.1.2. Podnikatelské aktivity nezemědělců“.

31.7. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán za účasti Ing. Jiřího Kofroně.

SRPEN
29.8. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán. Antonín Podzimek měl přednášku na téma berní rula.

ZÁŘÍ
19. září 2009 – PRČICKÉ BÁBENÍ 2009 aneb ZPÁTKY DO POHÁDKY – 3. ročník multikulturního festivalu pro všechny malé i velké se konal v Ateliéru Prčice. PROGRAM byl bohatý:
Dopoledne
7,30 – 10 hodin 3. ročník pochodu Z Prčice za kapličkami Českého Meránu
Start i cíl pochodu v Ateliéru Prčice. Startovné je 20,- Kč pro dospělé,
10,- Kč pro děti a členy KČT. Děti budou při pochodu odkrývat pohádku.
Odpoledne
13 – 14 hodin Malované děti (malování na obličeje kosmetickými barvami)
Od 13 hodin Řemeslný jarmark na nádvoří Ateliéru
- Co umí kovář? – umělecké kování
- Jak se dělá hrneček? – keramická dílna
- Co dokážou šikovné ruce? – ručními výrobky z dílny Villy Vallily
14 hodin O třech kůzlátkách – loutková pohádka Divadla Na kolečku
15 hodin Minipohádky a zpívánky – Divadélko Maňásek TJ Sokol Vlašim
16 hodin Veselí koníci – divadelní představení Divadla Trakař
16,30 hodin Rytířské souboje – skupina historického šermu Páni ze Zvěřince
17 hodin V království loutek – divadelní spolek Našlose Sedlčany
18 hodin Jazzové bombo Gee – bluesové a jazzové podvečerní snění se zpěvem Lenky Dikunové. Účinkují: piáno – Martin Liebl, basová kytara – Jiří Čermák, klarinet – Jiří Čertík

Pořadateli byly následující organizace: Český Merán, o.p.s., Ateliér Prčice, Město Sedlec-Prčice a Klub českých turistů Sedlec-Prčice. Festival byl organizován za přispění Fondu kultury Středočeského kraje.

25.9. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán. Přednášku na téma „Malíř Alois Bílek a jeho vztah k Českému Meránu“ přednesla MUDr. Kristiana Holá. Akce byla organizována za přispění Fondu kultury Středočeského kraje v rámci projektu „Podzimní festival Prčické bábení 2009“.

ŘÍJEN
První poprázdninový Večer pro zahřátí byl v sobotu dne 17.10.2009 od 19 hodin. Kvasejovický cestovatel Jindřich Částka promítal o přírodovědné expedici na ukrajinský poloostrov Krym. Součástí jeho expedice v roce 2003 byl geologický průzkum v pohořích na jihu poloostrova, kde se mimo zajímavých fosílií nachází i mnoho historických míst – např. chánský palác v Bachčisaraji s fontánou slz známou z Puškinovy básnické povídky nebo antické město Chersones ležící na okraji Sevastopolu. Přednáška se uskutečnila v rámci projektu „Podzimní festival Prčické bábení 2009“, který byl podpořen z Fondu kultury Středočeského kraje.

30.10. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán.Tématem přednášky byl „Systém archivnictví historických dokumentů (uchovávání archiválií)“. Příspěvky byly připraveny Jiřím Kofroněm a Zdeňkem Sedláčkem. Akce byla organizována za přispění Fondu kultury Středočeského kraje v rámci projektu „Podzimní festival Prčické bábení 2009“.

LISTOPAD
27. listopadu 2009 od 19 hod. se konal další Večer pro zahřátí v Komunitním centru Ateliér Prčice. Téma bylo velmi zajímavé – „Putování za Fair Trade čajem do indického Dáržilingu“. Jiří Hejkrlík nám představil tzv. Fair Trade, česky Spravedlivý obchod. Fair Trade je způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí. Fair Trade podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry.

27. listopadu 2009 od 18 hod proběhlo setkání Vlastivědného spolku Český Merán.Téma přednášky bylo – „Kroniky v České republice i v Českém Meránu“. Příspěvek připravila RNDr. Marie Kovalová. Akce byla organizována za přispění Fondu kultury Středočeského kraje v rámci projektu „Podzimní festival Prčické bábení 2009“.

PROSINEC
23. prosince 2009 od 19 hod. se konal předvánoční Večer pro zahřátí v Komunitním centru Ateliér Prčice – ADVENTNÍ KONCERT SLÁVKA KLECANDRA. Tradiční předvánoční koncert písničkáře, zpěváke, kytaristy a kapelníka skupiny Oboroh Slávka Klecandra v našem městečku byl již desátý v pořadí. Příjemná adventní atmosféra byla doplněna čtením oblíbených textů Antonína Podzimka. Ten svým výběrem poesie a prozaických textů opravdu potěšil uspěchané duše mnoha přítomných. A za to, že v Ateliéru Prčice vonělo svařené víno, mohla Štěpánka Trnobranská, které rovněž patří velké poděkování. Průvodcem večera byl jako vždy vtipný Pavel Vopata.
Akce byla organizována ve spolupráci města Sedlec-Prčice, lékárny Mgr. Štěpánky Trnobranské, Ateliéru Prčice a Český Merán o.p.s. Za podporu děkujeme také Nadačnímu fondu Patronát Sedlčansko a programu „ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů“.