2008

LEDEN

ÚNOR
29.2. Autorské čtení Natálie Kocábové – první historický „Večer pro zahřátí“

BŘEZEN
21.3. Beseda s účastníky výpravy do francouzského města Saint-Leu-la-Foret, které chce s Městem Sedlec-Prčice navázat spolupráci. Poté následovalo vystoupení hudební skupiny Trendy Brandy Tomáše Bursíka.

DUBEN
11.4. Občanské sdružení Bodaj – beseda o humanitární činnosti v dětských domovech na Ukrajině

KVĚTEN
9.5. Beseda s Lejlou Abbasovou

ČERVEN
6.6. od 17 hod – setkání Vlastivědného spolku Český Merán
6.6. od 19 hod – Večer pro zahřátí – Putování s Janou Barešovou a Petrem Filipem po Srí Lance

ČERVENEC

Ateliér Prčice byl během prázdnin veřejnosti otevřen od čtvrtka do neděle od 11 do 16 hod. V galerii Ateliér Prčice probíhaly tématické výstavy, kdy bylo s určitým tématem osloveno více umělců. Od 19.7. do 8.8. zde byla k vidění tématická výstava „Zvíře“ a od 9.8. – 30.8. tématická výstava „Iluze a realita“.
Dále zde byla k vidění stálá výstava sochaře Ondřeje Sedláčka, několik prodejních obrazů Ludmily Dalíkové, Petra Sůsy a Miroslava Roubala.

Ve dnech 14.7. – 28.7. 2008 se v Ateliéru Prčice konal mezinárodní dobrovolnický tábor organizovaný ve spolupráci s občanským sdružením INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. V historickém objektu Ateliéru Prčice parta mladých lidí z různých koutů světa vypomáhala s pracemi při opravě nádvoří, relaxační zahrady a galerie na špejcharu. Letošní workcamp byl již třetím ročníkem. Ve volném čase měli dobrovolníci příležitost k poznávání různých zajímavostí území Českého Meránu (okolí města Sedlec-Prčice). Velmi zajímavá byla návštěva kostelů v Prčici a v Sedlci. Průvodkyní jim byla Jitka Fárová, která v prčickém kostele sv. Vavřince zahrála několik skladeb na unikátní barokní varhany. Všem se líbil výlet do Červeného Újezdu, kde si prohlédli komunitní dům Villa Vallila. Velkým zážitkem byla projížďka na koních v okolí Cunkova, návštěva prčického zámeckého areálu, fotbalové utkání s místní mládeží, turnaj v petanque a koncert skupiny Trendy Brandy v pátek 25.7. od 20 hod. Účastníci:
Hanka Pechová z Prahy
Vendula Nováková z Milevska
Antonín Frič z Prahy
Eunhye from Korea
Jisook from Korea
Gay Paul from France
Igor Oliver from France
Inna from Russia
Alberto Cabeza Cardiel from Spain
Nemanja Milosevic from Serbia
David Stanovský z Prahy
Petra Zavadilová ze Sušetic
Iva Katrlíková ze Sedlce
Zdeněk Sedláček z Ateliéru Prčice

SRPEN

V galerii Ateliér Prčice jste si od 9.8. do 30.8. mohli prohlédnout tématickou výstavu „Iluze a realita“.

sobotu 23.8.2008 se v Ateliéru Prčice konal první ročník divadelně-hudebně-filmového festivalu s názvem„Bumtarata na vrata“. Festival byl benefiční akcí na podporu neziskové organizace Ochrana fauny ČR z Votic. Program byl následující:
12:00 – 13:30 Jarda Tomášek a jeho band
13:30 – 14:00 Jirka Košťál (netradiční hra na netradiční Didgeridoo)
14:00 – 14:30 Rychlé šipky (Petrovické obdivovatelky Mirka Dušína)
14:30 – 16:00 Creatures (punkrock Sedlčany)
16:O0 – 17:3O Assort Plastic (Rock – Táborsko)
18:30 – 20:00 Good Mourning
20:00 – 21:30 Trendy Brandy (Akustický oldschool punk Sedlčany)

V pátek dne 29.8.2008 od 19,30 hod proběhla beseda s první dámou českého dokumentu – Olgou Sommerovou. Šlo o další tzv. Večer pro zahřátí. Beseda „O čem sní Olga Sommerová“ byla opravdu vydařená a účast kluků a hlavně holek značná.

ZÁŘÍ
V sobotu dne 20.září 2008 se v Ateliéru Prčice konal druhý ročník podzimního multikulturního festivalu „Prčické bábení“.Zatímco v prvním ročníku roku 2007, který nesl název „Vůz na střeše“, jsme nahlédli do minulosti, náplní toho letošního byla láska, podzim a lyrika
Dopolední program:
7.30 až 10 hodin: start II. ročníku turistického pochodu Z Prčice za kapličkami Českého Meránu ve spolupráci s KČT.

Program odpoledne a večer
Od 13 hodin: Veselé povídání o lásce a milování – povídání o proměnách lásky, co láska lidem dává a bere, jak nás inspiruje, že láska i hory přenáší a kvete v každém věku s populární psycholožkou Dagmar Brejlovou.

Od 13 hodin: Podzimní hrátky aneb zdobíme si Ateliér – hravé odpoledne pro děti začíná… Zatímco dospělí se bavili o lásce, děti pod odborným vedením vyzdobily prostory Ateliéru Prčice vším, co podzimní příroda nabízela.

Od 15 hodin: Čarování kolem malování s nestorem české dětské kresby Milošem Nesvadbou a Janem Susou.Na své si přišli nejen ti nejmenší, ale i my dospělí, kteří jsme s Milošem Nesvadbou a jeho kresbičkami vyrůstali.

16.30 hodin: Improvizované taneční vystoupení studentů Konzervatoře Duncan centre z Prahy.

Od 17,20 hodin: Bábení se sedlčanským dětským divadelním souborem „Našlose“. V hravém odpoledni nesměla chybět pohádka – tentokrát dle předlohy Jana Wericha z knihy Fimfárum.

Od 18 hodin nás čekalo Podzimní poetické rozjímání. Podzimní podvečer byl zadán pro tři půvabné členky souboru Musica Dolce Vita, které nás provedly lyrickou hudbou od baroka až po Beatles.

Večer – promítání filmových dokumentů

Na financování a organizaci festivalu se podíleli následující partneři:
Středočeský kraj, Město Sedlec-Prčice, Český Merán o.p.s., Nadace VIA a Nadace Vodafone ČR.

ŘÍJEN
V sobotu dne 18.10.2008 se v Ateliéru konalo „skautské afterpárty“. Šlo o oslavu narozenin prof. Františka Miky.

LISTOPAD
28.11. Cestopisná přednáška – Syrsko-libanonské posezení s Pavlem Pšeničkou a Bohumírem Kramperou. Byla i vodní dýmka a černý čaj. Sýrie a Libanon jsou pro nás Evropany velmi zajímavé země, a to jak kulturně, historicky nebo třeba politicky. Když přijedete do těchto zemí, jako byste se dostali do země pohádek tisíce a jedné noci, kde téměř každý pije velice silnou kávu nebo čaj a k tomu si dopřává nargilé nebo-li vodní dýmku. Každý cestovatel se pak diví, jak mohli obyvatelé těchto zemí a jejich předci, prožít tak bouřlivý historický vývoj.

Video Václava Peterky si můžete prohlédnout na těchto stránkách http://www.stream.cz/video/194453-syrsko-libanonske-posezeni

PROSINEC
19.12. Beseda „O horké Arábii“ s usměvavou Jitkou Kosíkovou. Jitka Kosíková nám představila Saudskou Arábii a život v ní. Zároveň začala výstava fotografií ze Saudské Arábie v IC Prčice.